protokol sport

hypno-coaching-HCS

HYPNOCOACHING sport

obsah:

-predispozice dítěte- výběr idealního sportu

-3 diferencované programy: potřeby hráče od děckého věku až po dospělost

-Struktura sportovce:    identifikace sportovce (charakteristika / příprava / přístup)

-Fyzické a psychické  predispozice:  -dominance -individualní funce a rozdělení

 (dominance ( SAM), časoprostor, VAC, vnímání prostoru  a  prostorová orientace a fokus (V,H,C,D,P,L)

-Program Junior1) program pro kategorii JUNIOR

                            2) program pro rodiče

                            3) report pro trenéry
Žluté odstavce, jsou příklady jak je metoda aplikovaná  ve sportu                                                          


HCS

Protokol HYPNOCOACHINGsport (HCS), který jsme vyvinuli pro sport, je rozdělen do specifických kapitol podle disciplín a distribuuje programy podle věku sportovce.

Ve skutečnosti se u každého jednotlivce mění s věkem jak jistoty, tak nejistoty nebo strachy.

Pro sportovce, zvláště když pracuje v konkurenčním poli, jsou tyto změny mnohem více zdůrazněny a musí být zvládnuty, aby se zabránilo tomu, že skončí v krizi.

Účast v sérii soutěží, která neustále přináší výsledky pod očekávání, i když je způsobena náhodnými událostmi nebo zraněním, riskuje narušení bezpečnosti sportovce, který mohl  skončit v krizi. 

Neúspěchy ve věku 6/7 let zjevně určují výrazně nižší a trvalé účinky než ty, které zažil sportovec kolem 20 let.

Protože čím je věk starší, tím jsou problémy způsobené těmito krizemi větší a my jsme pracovali na tom, abychom sportovce strukturovali tak, aby dokázal překonat neočekávané, aniž by utrpěl značné psychické poškození.

Zatímco dospělý sportovec, který je rozhodně strukturován tak, aby zvládal selhání, místo toho potřebuje konkrétní podněty a mentální cvičení, aby své výkony dostal na hranici možností.

Letitou prací, výzkumem a testováním  jsme vyvinuli HCS, což je inovativní technika, která kombinuje hypnotické metodiky (verbální a neverbální) s metodami NLP CNV a metodami VAC zaměřenými na zlepšení rychlosti osvojení schémat a technik sportovce, které sportovci umožní současně snížit nejistotu a strach.

3 různě diferencované programy

JUNIOR od asi 7  13 let,  je protokol aplikován jak na sportovce, tak na jeho rodiče. Cílem je poskytnout v závislosti na potřebách, které se čas od času objeví, potřebné nástroje k zajištění jistoty a stability dítěte


DOROST ve věku 14 až 18 let, období, ve kterém je nutné chlapce strukturovat a pomoci mu definovat, jakých cílů hodlá dosáhnout, vybudovat si charakter a dát jasně najevo, že výsledků je dosaženo pouze prostřednictvím systémové aplikace a dokonalého učení a intuiční dovednosti spolu s "sebehodnocením"


SPORTOVEC po 19 roku, osobnost je již formována, a proto mohou být změny okrajové, ale výkony a intuitivní dovednosti se zdokonalují rozvíjením a maximalizací zážitkových dovedností.

Pomáhá subjektu rozvíjet správnou vizi sebe sama, zvyšuje jeho schopnost sociálně komunikovat s ostatními, se spoluhračem/partnerem a to tím, že ho přiměje správně restartovat sportovní život ze života sociálního. 


Pokud rozvíjíte týmový sport, - ENTEGLEMENT ostatními sportovci posiluje správnou strukturu skupinového konceptu.


ENTEGLEMENT= kvantové propojení  ( mohli jsme ho spozorovat při pohledu na hejno ptáků (nebo rybek), kteří létají blízko sebe, mění směr a díky  v enteglementu do sebe nenarazí )

Pokud se enteglement využije ve sportu (týmová hra), hráči jsou  neuvěřitelně sehraní a samozřejmě jsou ve správný čas na správném místě.


https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantové_provázán%C3%AD


IDENTIFIKACE sportovce

charakteristika / příprava / přístup


Každý sportovec má jedinečné fyzické a psychické vlastnosti, která ho predisponuje k určitým sportovním aktivitám . Vědět jak je okamžitě identifikovat, vám umožní pochopit, ke kterým sportům má větší predispozice, nebo pro které je absolutně nevhodný.

Predispozice k fyzickému kontaktu s ostatními pomáhá při praktikování krvavých sportů, jako je zápasení, box, ragby, ale existují někteří sportovci, kteří nemají rádi fyzický kontakt, a proto by bylo nepohodlné tyto sporty provozovat.

Totéž nastává, když je člověk více náchylný k socializaci (a proto je vhodný pro týmové sporty) nebo je osamělý a proto je lepší nechat ho hrát jednotlivé sporty.

Z psychologického hlediska lze určit, zda je člověk vhodný k týmové sportovní aktivitě: Fotbal, Volejbal, Hokej, Rugby nebo k individuální jako jednotlivec: tenis, atletika, golf.

Počáteční přístup, který by měl být u sportovce proveden, je ten, aby přesně pochopil jaké jsou jeho: hodnoty, víry, predispozice a nakonec i limity.

Na základě tohoto psychologického profilu je identifikován potenciál a predispozice dosáhnout dokonce ambiciózních výsledků, ale především mu to pomáhá je zvládat.

Mnoho sportovců, dokonce zvláště nadaných a potenciálně šampiónů, se ztrácí na ulici, protože nebyli řádně stimulováni a připraveni.

Mnohokrát se stává, že je sportovec v tréninku nepřekonatelný, ale během soutěže představuje velké limity, protože není schopen zvládat stres.

Během růstu se sportovec může setkat s obtížemi zvládání úspěchu nebo neúspěchu, například může vyhrát jako chlapec, zatímco v období fyzického růstu může ztratit konkurenceschopnost, protože protivníci dosáhli fyzické zralosti několik měsíců před ním a touto událostí zahrnuje velmi obtížně zvládnutelné přechodové jevy, které mohou vyvolat nestabilitu v mysli sportovce.

V takových případech je nutné poskytnout sportovci adekvátní podporu, aby bylo jasné, že tato obtíž je dočasná, a zároveň má k dispozici vhodné nástroje pro zvládání porážek; špatné zvládnutí tohoto problému může v mysli sportovce vyvolat nestabilitu a nejistotu.

Byl proto sepsán PROTOKOL, aby bylo možné rychle identifikovat, jaké vlastnosti jsou atletovi vrozené, aby s ním mohl komunikovat nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem a zároveň poskytnout trenérovi konkrétní nástroje, které mu pomohou sportovně vyzrát.


Tímto způsobem se identifikují původní predispozice a potenciály, aby ho nasměroval na nejvhodnější sportovní aktivitu a zároveň mu pomohl poznat vlastní limity a pochopit, jak je překonávat.

INDIVIDUÁLNÍ FUNKCE

 DOMINANCE

Každý sportovec má specifický přístup k problémům, a to představuje jeho způsob reakce na potíže-problémové situace, tuto charakteristiku jsme definovali jako dominanci

rozdělením na:

1. ( dominantní energie ) M + A=intuice

2. ( dominantní emoce ) M + S=Instinkt

3. ( dominantní logika M = racionálnost



Po identifikaci dominantních charakteristik sportovce je nutné harmonizovat ostatní oblasti, jinak ryskuje, že aby mohl skončil v procesu,který se neustále opakuje (ve smyčkách ''LOOP'').

Neharmonizovaný sportovec zvládá jen některé situace, zatímco v jiných prohrává, a tento jev je ve sportech u jednotlivců umocněn. 

Například v tenise:

Pokud se musí postavit protihráči, kde byl několikrát poražen (viz. příklad TENIS-žlutý odstavec)


Pokud je dominantní  A

 - tzv. Intuice, sportovec je ovlivněn předchozími negativními zkušenostmi a operační systémy jsou charakterizovány hlavně strachem, proto jakákoliv událost, ke které dojde během soutěže, je identifikována jako problém.

- Sportovec jedná s intuicí, tímto způsobem je rychlost reakce na problémy extrémně vysoká, i když sportovec nemá úplné povědomí o své práci. V kritických situacích, kdy je sportovec konfrontován s rozhodně lepším soupeřem, je schopen poskytnout tzv. "všichni za všechny", takže pokud existuje vzdálená možnost výhry, je toto implementováno; je to modalita, která zahrnuje vysoký výdej energie, což v následujících dnech může omezit výkon sportovce, ale jak jsme v některých případech řekli, je to přístup k řešení.

Pokud je dominancí M,

 - to je logika, je sportovec schopen čelit konkurenci. Pokud je dominancí M, což je logika, sportovec je schopen čelit soupeři, nezavisle na předchozích zkušenostech a má nové techniky a taktiky, které aplikuje ve hře.

 Limit je vyjádřen tím, že pokud se mu po nějaké době nepodaří porazit protivníka, stane se nedůvěřivým a skončí v předchozí smyčce, kde dominuje strach .

- Tato metoda zahrnuje zprávu akcí prostřednictvím dobře definovaného logického schématu. Tímto způsobem jsou neočekávané problémy řešeny pomocí logiky založené na zkušenostech. Limit, který akce zpomalí, je určen skutečností, že logická cesta je pomalejší.

Pokud je dominancí S,

 - to znamená, že emoce=instinkt sportovce jsou ovlivněny předchozími negativními zkušenostmi a operační sistem je  charakterizovány hlavně strachem, proto je jakákoli událost, ke které dojde během zápasu, označena za problém. Proto je třeba tento pocit nahradit a přeprogramovat, tak aby ho emoce neovlivnovali.

Tento přístup k soutěži je perfektní, když stojíte tváří v tvář sportovcům, kteří již byli v soutěži poraženi, zatímco místo toho vytváří mentální opakovaci proces ''LOOP''= smyčky, které omezují výkon a ubírají sportovci jasnost, když čelí silnějším soupeřům.

-Za normálních podmínek a proti soupeři nižší úrovně je tato operace vždy vhodnější, pokud dojde k neočekávaným událostem, musí sportovec změnit dominanci v režimu M, který je logický nebo A intuitivni.




Příklad dominance SPORT - TENIS

Pokud se hráč musí postavit protihráči, kde byl několikrát poražen.


Pokud je dominancí S, 

( -)Hráč je emotivně rozladěný, strach ze zkušenosti z předešlé hry mu ubírá jistotu, zbavuje jej sebevědomí a vytváří další strach, nervozitu a zmenšuje možnost výhry.

Pokud měl například hrát proti Federerovi v období, kdy byl neporazitelný, je nesporné, že pro něj nebylo možné vyhrát, ale v takovém případě je změna strategie zásadní, hráč nesmí odstoupit, ale musí riskovat techniky, aby se zdokonalil, od předpokladu, že nemá co ztratit. V tomto případě dokáže zúročit pokrok a vylepšit se i v případě porážky.

Diky HCS technice, se negativní a nepříjemné stavy strachu dají přeprogramovat  nahrazením jiného pocitu, který dodá hráči sílu a víru v sebe samého. Zde záleží také jestli hráče motivuje provokace, jistota, důvěra, .....Další možností je změna dominantního kanálu na A nebo M.



Pokud je dominancí M, 

(-) problémem je, automatický program hráče, který používá při hře v krizové situaci. Při nátlaku se u hráče, (mezi hráči) zvýší adrenalín ( k této operaci dochází, když se hladina adrenalinu zvyšuje v důsledku pociťovaného psychického tlaku) a nastává rozhodující moment, kterým hráč přeladí na automatický program. Pokud tento program je na vyšší urovni než program protihráče, to znamená, že hráč má více zkušeností, zažitých a zautomatizovaných v technickém programu, má jistě vysokou možnost výhrát.

Proto se vyskytují 3 různé režimy:

(-) hráč "zamrzne" a už neví, co má dělat, a je stále více dezorientovaný a stále více demoralizovaný a ponižujícím způsobem prohrává zápas

(-) hráč "reaguje", to znamená, že nechává řízení hry na soupeři a na každou aktivitu reaguje prostřednictvím své vlastní zkušenosti, v takovém případě má šanci zápas vyhrát, ale stále jsou omezené

(+) Hráč jedná (tj. Stává se aktivním) ,''Co bylo to bylo'', hráč se nevymlouvá na chyby z minulého zápasu,ale poučil se z něj. Používá strategie předem promyšlené, nové taktiky a program neopakovat chyby. Jeho limitace je velikost a kvalita automatického programu -techniky a strategie( problémy řeší HCS technik).  Snaží se převzít vedení ve hře tím, že se snaží určit tempo a strategii hry, není si jistý vítězstvím, ale zvyšuje šance dostat protivníka do krize.

Díky technologii HCS učíme hráče, že to musí být vždy akce a převzít kontrolu nad hrou, nastavit režimy a zkoušet různé herní akce, které čas od času cítí jako nejlepší, musí se naučit pracovat s jiným dominantní režim, kterému říkáme A + M

 HCS technik,  můžeme hráči zautomatizovat nové technické  programy ( nové techniky a strategie), které ještě nemá řádně zažité a uložené. Díky naší riprogramaci, nové hrací techniky zautomatizujeme tak, aby je v krizovém programu mohl plně používat. Pro maximální výkon, potřebuje HCS technik plnou spolupráci s hráčem , ale i s jeho trenérem, který se na riprogramaci mentálního programu musí podílet.

Vítězství není zaručeno, ale sportovec v soutěži vždy pracuje na hranici svých fyzických možností a snaží se v protivníkovi vyvolat zmatek.


Pokud je dominantní A,

zkušenost prohry v minulém zápase evokují strach / zlost -pokud je A dominantní , není hráč emocné zátěžovaný, řeší problém intuitivně.

Uskutečnění zápasu proti soupeři je nejsilnější motivací pro hráče s dominancí A.

Máme 2 modely reakce strachu / hněvu na dominanci A:

 (+) nabíjecí proces hráče=hráč je vyprovokovaný ( stimulován ) situací a čím víc se mu zvedá adrenalin, tím více energie se mu dostává do těla.

 Když se mu podaří dostat protivníka do potíží, situace dále zvyšuje hladinu adrenalinu v těle a pokud je v souladu s dominancí M, dochází k tomu, že zároveň s rostoucí únavou dochází k ujasnění situace a co může udělt pro to aby vyhrál.

(-) Proces vybíjení hráče => nastává, když nedokáže převálcovat soupeře-Strach evokuje určitou vnitřní blokaci, díky které hráč ve hře nezískává energii např. z napětí hry, ale a v takových podmínkách působí adrenalin opačně a  energii ztrácí.  Hráč se dezorientuje, oslabí a vypadá neaktivně =  jako by usnul- nazýváme tento proces KATALEPSIE  (tak předává a nabíjí protihráče). Tento druh katalepsie musí být okamžitě zastaven a v případě, že může být rozhodující zasáhnout dominance S, která se aktivuje provokací sportovce.

Tato operace se spustí, když hráč pocítí hněv pramenící z porážky, a proto určí takzvaný nával pýchy, kde je adrenalin v těle nejlépe využit k provádění technických akcí i daleko za hranicemi samotného hráče a spuštění neuěřitelné psychologické jistoty. 

Díky technikám HCS pomáháme hráči vytěžit maximum z jejich vlastností tím, že jim dáváme stabilitu a schopnost jednat, i když je situace komplikovaná nebo ohrožená.


Tyto tři dominance mají tedy dobře definované vlastnosti,které umožňují čas od času optimalizovat výkony sportovce, a proto je nutné sportovce naučit, jak je zvládat podle problému, se kterým se musí potýkat. je tedy nutné naučit sportovce čas od času je zvládnout:

kdy mu dává správnou jistotu, když čelí méně výkonným sportovcům než on = MENTÁLNÍ = dominance M, kde jsme ovlivněni psychickými = mentálními koncepty - naše EGO, co si o nás ostatní myslí, Ve stejném případě


Časoprostorové pole

HYPNO-SINCmetod


Toto jsou způsoby, jak sportovec zvládá problémy, když nastanou, tj. Vztahují se k minulosti nebo současnosti nebo budoucnosti.


Pokud tedy souvisí:


- V MINULOSTI může hledat řešení událostí, které se staly dříve, ale tento režim má velké omezení, protože funguje pouze tehdy, pokud se zkušenost již stala (jinak neví, co dělat) a musela vést k úspěchu ( jinak znovu prožije negativní zkušenost)

- V SOUČASNOSTI to znamená, že prožívá každou zkušenost, jako by byla nová, a pokaždé mění své způsoby chování, ale není jisté, zda dokáže opakovat pozitivní zkušenosti

- V BUDOUCNOSTI   nechce se zaměřit - fokalizovat daný problém, proto volí automatický výběr.

Proto:každý režim má zároveň silné a slabé stránky, musíme identifikovat jeho původní charakteristiku a naučit sportovce, že může použít i ostatní 2 režimy, aniž by se cítil nepřirozeně. 

Díky Hypno-sinc jsou sportovci schopni vědomě integrovat 3 režimy, aby pokaždé použili nejlepší techniku.

Příklad Časoprostoru SPORT - TENIS

Pokud se hráč musí postavit protihráči, kde byl několikrát poražen.


- ( V MINULOSTI )


Pokud hráč je ovlivněn předešlou negativní zkušeností z prohry, může se dostat až do úzkostlivého stavu, kdy vidí vše černě, představuje si ty nejhorší možné situace a ztrací víru v sebe samého, tento pocit si nese do další hry, jak se tohoto pocitu nejistoty zbavit?

 Máme 2 různé situace, pokud hráč utrpěl nepříjemnou porážku od soupeře, stane se, že se od té chvíle cítí méněcenný a pokaždé, když se mu musí postavit, skončí v úzkostném stavu: každá událost je interpretována v negativním způsobem a všechno vidí černě. Během výzvy si tedy představuje nejhorší situace a ztrácí důvěru v sebe sama, tento pocit se přenáší do všech následujících setkání.

Zatímco když hráč čelí soupeři, kterého vždy porazil a cítí se s ním v bezpečí, zvládá téměř všechny situace s optimismem a téměř vždy najde optimální strategii k vítězství, až na to, že se málokdy může stát, že soupeř změní strategii a náš sportovec nechápe, jak musí reagovat, protože nepočítal s touto změnou.

Hráč se musí vyvíjet tím, že mu poskytne nástroje k přizpůsobení herní strategie novým podmínkám, aby se zabránilo tomu, aby znovu upadl do těchto pocitů nejistoty.

Pomocí techniky HSM ( hypno-sinc-metod)- hráč si prožije svůj strach i v ostatních  režimových časech ( přítomnost a budoucnoct ), kde ho vnímá jinak a tím se poučí se z nové zkušeností Programací LNP (neurolinguistické programace) pochopí nelogické strachy, které pomocí  HSC  coache (hypno-sport-ciachingu)  spolu s hráčem upraví v nové vnímání , které je ovlivněno  podle zralosti hráče. 

Použití těchto technik HSC (hypno-sport-ciaching) hráčem a trenérem umožňuje upravit vnímání soutěže vyváženějším a synchronizovanějším způsobem tak, aby bylo možné identifikovat všechny možné strategie pro zápas, což není vždy možné. zahrnovat vítězství nad soupeřem, ale také pomáhá v případě porážky růst a strukturovat hráčovu vyspělost.



- ( V SOUČASNOSTI )

Pro hráče není důležité, co to bylo, ale jak se cítí: s tímto pocitem bezpečí hra vstupuje do hry, hranicí hraní v přítomnosti je, že každá hra je událost sama o sobě, a proto je těžké vydělávat na zlepšení zkušeností.


V tomto případě se hráčův výkon zlepší opětovným prožitím a analýzou všech událostí z předchozí hry jak pozitivních (aby pochopil, jak se mu podařilo provést určitý pohyb), tak negativních, aby se zjistilo, co se stalo, aby se tyto zážitky ukotvily v jeho mysli, aby mu to umožnilo najít řešení svých chyb.

Pomocí techniky HSM (metody hypno -sinc) - hráč prožívá svoji předešlý zápas v hypnóze, ve které analyzuje pozitivní a negativní situace. Připraví efektivní řešení, které za pomoci hypnotického stavu si zafixuje do automatickém programu tak, že když v dané situaci hraje, instinktivně na danou situaci efektivně zareaguje.



- ( V BUDOUCNOSTI )

Hráč orientovaný do budoucnosti prožívá své zkušenosti jako novou příležitost ke změně.


(-) Problém je představován skutečností, že hráči na výsledku příliš nezáleží, zaujímá flegmatický přístup a rozhodně dosahuje všech svých napodobenin, ale nemá nástroje, jak jít dál.

V tomto případě je nutné přimět hráče, aby znovu prožil soutěže, aby identifikoval limity a stimuloval svou tvůrčí představivost, protože je nutné zrekonstruovat minulost, aniž bychom obviňovali chyby. Ukotvit tyto zkušenosti do své vlastní mysli stimulací hledání řešení, tímto způsobem ho bude možné přimět překonat limity.


HYPNO-SINC
 
umožňuje okamžitý růst povědomí, umožňuje aktivovat procesy, které by za normálních podmínek vyžadovaly roky aplikace.


Propojovací kanál se světem

portovec je: Vizualní - Auditivní - Kinestetický

VAK

HYPNO-COACHING VACmetod


Je nutné pochopit, s jakým preferenčním kanálem člověk komunikuje ve vnějším světě, protože pokud mu chceme rychle a efektivně vysvětlit pojmy nebo technikymusíme využívat  tohoto kanálu  a díky tomu  

se bude učit mnohem rychleji.

Vizualní

 Auditiv

      Kinestetický


      HYPNOCOACHING-VACmetod





HYPNOCOACHING-VAKmetod

Současně ho musíme naučit používat i ostatní kanály, abychom získali úplné vnímání situace.


Interpretace prostoru

JAK reaguje a vidí sportovec realitu

horizontálně ''H'' nebo vertikálně ''V''?


Jaký rozdíl je mezi horizontálním a vertikálním hráčem ?


Jak můžeme plně využít výhod horizontálního hrače a jak vertikalního?


Jak pozname jestli je hrac H nebo V?

 - K identificaci jestli je hráč horizontální nebo vertikální používáme různé testovací techniky.

Vizuální zaměření-FOKUS a Mentální proces vnímání a reakce

Je pohled konvergentní nebo divergentní?

a jak souvisí s naším mentálním programem?

Je to stav, kdy při fixaci (pohledu) na určitý předmět se osa vidění pravého a levého oka neprotíná v jednom bodě, můžeme pozorovat do dálky nebo do blízka. Pokud známe naše limitace fyzické, nebo psychycké, můžeme na nich pracovat. Můžeme využít výhod a předejít nevýhodným situacím. Pro každého člověka je individuání vnímání hloubky, výšky, šířky - každý z nás má jiné prostorové vnímání. Je to o tom, který dominantní kanál používáme k orientaci v prostoru.

VIZUÁLNÍ

Při convergentním fokusu, hráč má problém vnímat externí- širokoúhlý pohled, tudíš mrtvý bod je z vnější strany.

Při divergentním fokusu je pohled širokoùhlý a mrtvý bod je ve vnitřním vizualním prostoru

MENTÁLNÍ


Co znamená paralelní fokus?

Jaký rozdíl je mezi konvergentním a divergentním hráčem ?

Jak můžeme plně využít výhod  konvergentního hče a jak divergentního?


Levák nebo pravák ?

Levák nebo Pravák

?

Sportovec je identifikován jako: levák nebo pravák podle toho, kterou ruku převážně používá. Je to podstatný rozdíl, protože se mění způsoby komunikace uvažování a veškeré neverbální chování.

Ale být pravák nebo levák neznamená, že všechny ostatní smysly jako: zrak, sluch ... mají stejnou dominanci, ve skutečnosti vždy máme konkrétní přechody, které charakterizují prvky pro sportovce.

jaký orgán je dominantní:

Je proto nutné provést specifickou anamnézu, aby bylo možné v těle sportovce správně identifikovat, která oblast (P nebo L) je dominantní, když se použitý smysl liší:

a) oko: P nebo L

b) ucho: P nebo L

c) ruka: P nebo L

d) noha: P nebo L

Kromě toho, že navzdory tomu, že máte dominantní orgán (např. pravou nohu) ke stabilizaci, používáte druhou nohu, proto: přirozeně rozdělil úkoly mezi 2 orgány, pravá noha poskytuje sílu a levá stabilizuje tělo.
Je tedy nutné okamžitě posílit sekundární orgán a poté je podle cvičeného sportu nutné sportovce naučit používat oba orgány =OBOUSTRANNOST

To představuje základ přípravné práce, kterou je třeba udělat na každém sportovci, aby pak identifikoval sekundární charakteristiky a společně s trenérem si naplánoval individuální tréninkový program.

??????

Která sportovní aktivita je pro Dítě?

Jak vybrat sportovní aktivitu ?

Jakou sportovní aktivitu je nejlepší dělat?

Z fyzických vlastností sportovce mohu odhadnout, ke kterému sportu má větší predispozici, ale tento průzkum ne vždy odpovídá sportu, který je pro sportovce nejvhodnější, protože je také důležité analyzovat jeho psychologické predispozice, aby nevznikla traumata v budoucnosti, která i když nejsou okamžitě zjistitelné, časem se vynoří zaktivují proces demotivace, nezájmu ve sportovci. 

Pokud je cesta psychologického výcviku chlapce provedena správně, povede to k evoluci v uvažování: na začátku tréninku, jeho podnět není ON sám ,ale externí aspekt (rodič,učitel,..) , který vytváří mentalní proces Já MUSÍM, ale za krátkou dobu se jeho myšlenky změní na CHCI tento sport provozovat.

Nastane proces CHCI místo MUSÍM .


Kritéria pro výběr sportu

SPORT-HYPNOCOACHING


1) jednotlivec / teamový hráč

Ve skutečnosti, v závislosti na jednotlivci, může být propojení s ostatními problematické, proto je týmový sport vyloučen, pokud není omezen na několik lidí (např. Tenis se čtyřhrou)

2) ''S'' nebo bez fyzického kontaktu se soupeřem

Nebo existují sportovci, kteří nesnesou fyzický kontakt s jinou osobou, a proto by i když jsou obzvlášť robustní, nebylo by vhodné nechat ho boxovat (individuální) nebo hrát ragby (tým).

3) ''S'' interakcí se soupeřem nebo bez něj

Existují extrémní případy, kdy sportovec čelí konfrontaci se soupeřem, a proto i když je rozdělen sítí (volejbal nebo tenis) prochází psychickou tísní a nereaguje jak má, v těchto případech může být užitečné nasměrovat sportovce na sporty, jako je plavání. lyžování nebo atletika.

1) jednotlivec / teamový hráč

2) s nebo bez fyzického kontaktu se soupeřem

3) s interakcí se soupeřem nebo bez ní

Doufáme, že díky těmto několika příkladům jste pochopili důležitost preventivního psychologického profilu sportovce, který je zásadní jak pro pomoc chlapcům při výběru nejvhodnější fyzické aktivity pro ně, tak pro trenéry, kteří chápou, jak se musí propojit s danou osobou, abyste podali nejlepší výkony.

Ve skutečnosti, i když je sportovec veden ke konkrétní disciplíně a v tréninku je nejlepší, ne vždy se to objeví během soutěžních tréninků, kdy některé druhy stresu mohou jednotlivce zničit nebo zlepšit a vést k úplně odlišným výkonům (pro lepší nebo pro horší.) s ohledem na sportovní potenciál.

To je důvod, proč je psychologický profil stejně důležitý při růstu sportovce, a především mu pomáhá vybrat si sportovní aktivitu s největším výkonem.

PROTOKOL  JUNIOR (7-13)

1) program pro kategorii JUNIOR
2) program pro rodiče
3) report pro trenéry


1) program pro kategorii JUNIOR


Děti představují specifické organizační (řízené) problémy , ve skutečnosti, když začnou provozovat sportovní aktivitu, největší problémy se vyskytují při zvládání přechodu mezi rodičem a trenérem. 

Tento problém je více pociťován, když jeden z rodičů provozoval stejný sport (stejnou aktivitu). Vložením energie do syna/dcery  se snaží ukojit své nesplněné přání a sny . Neuvědoměle emotivně ''znásilňuje, tlačí'' na dítě, ve kterém tento proces může vyvolávat stagnaci a zablokování. 

Prostřednictvím konkrétní road maps  je dítě strukturováno a zároveň poskytuje rodičům konkrétní nástroje zaměřené na pochopení odlišené role rodiče od role trenéra.


Nejdůležitější BODY, které je třeba znát a respektovat při praci s dětmi,

 jsou následující:


- I při hře dítě cítí potřebu pravidel a soutěže (pravidla dají dítěti jistotu)

- Pravidla musí být: malá, přesná a ne interpretovatelná (maximálně 5 pravidel, která musí děti VŽDY znát a respektovat)

- Jednoduchý jazyk (je vhodné okamžitě vysvětlit technické termíny a nechat si je uložit do paměti)

- Můžete je kritizovat (vždy poskytovat řešení problému), ale nikdy byste se neměli hádat

- Je nutné ho naučit chápat kritiku (která musí být vždy konstruktivní) a strukturovat ji na jednoduchém příkladu, který představuje aktuální (špatnou) situaci ve srovnání se situací, které musí dosáhnout (např .: musíte změnit přijímací pozici, protože je příliš nízká a zpomaluje tak reakční časy)

- Nesuďte a nevyhýbejte se kontroverzím (příklad: nikdy nebudete schopni udělat nic dobrého) v první řadě proto, že to není nutné pro růst dítěte, naopak to zhoršuje vyvoláváním pochybností, je to naopak nutné předvídat pozitivní prvky definováním časů k dosažení zlepšení, možná rozdělením na mezilehlé cíle a pokaždé při dosažení cíle.


S JAKÝMI PROBLÉMY SE SETKÁVÁME


Práce s dětmi je jednou z nejtěžších, ale zároveň vzrušujících aktivit

Absolutně nejlepší trenéři (např. Julio Velasco ve volejbale) zahájili svou trenérskou kariéru tréninkem dětí, než se stali všeobecně uznávanými specialisty, kterými jsou nyní. A téměř každý poznal, že to byl jeden z nejsložitějších a nejzajímavějších kroků jejich kariéry.

V tu chvíli trenéři pochopili, není důležité co se říká , ale to, čemu sportovec rozumí . že musí přizpůsobit svůj jazyk-projev tak, aby byl naprosto jednoduchý a účinný.

Jejich první překážkou je přechod z rodičovské figury na figuru trenéra.

Je proto nutné strukturovat vztah důvěry mezi trenérem a dítětem, který ve sportu nahrazuje postavu rodiče, přičemž rodič musí akceptovat, že v této souvislosti je jeho postava jako manažera chlapce okamžitě vyloučena a nahrazena trenérem .

Velký problémem je, že někdy rodiče nedobrovolně nadále udržují tzv. pupeční šňůru s vlastním synem/dcerou a tímto způsobem je trenér chlapcem/dívkou považován za vetřelce.

Rodič, právě kvůli oblasti, kterou s dítětem vždy reprezentoval, zná a chápe potřeby dítěte lépe než kdokoli jiný, takže pokud se vyskytnou problémy s propojením s trenérem, je fyziologické, aby se dítě s rodiči srovnalo .

Proto je nutné pracovat na 2 frontách:

- Poskytnout trenérovi psychologickou zprávu o chlapci s prvky dominance, soustředění a rozhraní VAC a ověřit, zda je spolupráce  mezi COACHEM (trenérem) a DíTěTeM optimální..

- Poskytnout rodičům nástroje, jak dítě nestresovat, a usnadnit mu konfrontaci s trenérem, aniž by došlo k  nedobrovolné  kompetici mezi nimi.

Zde jsou důvody, proč je nezbytné doprovázet rodiče i sportovce .

Rodičům doporučujeme pečlivě si vybrat trenéra na základě jejich zkušeností, pocitů a hodnot.

Tímto způsobem dítě, jehož rodiče mají stejné hodnoty jako trenér , nebude mít žádné potíže s návykem na novou situaci

Následně musí proběhnout stáž s rodiči, aby se naučili sdílet svoji vzdělávací roli jiným způsobem.


Musí ale pečlivě sledovat, zda se u dítěte zvyšuje stres ve sportu, nebo zda je rád, že to dělá.

Pokud dítě je v harmonii dobře prospívá, je šťastné a sport ho baví, zatímco pokud projevuje nevázanost, únavu nebo smutek, je nutné komunikovat s trenérem a v případě potřeby ho změnit na vhodnějšího


Absolutně NENÍ DOPORUČENO:


obtěžovat dítě , kritizovat ho, radit mu nebo ještě hůře navštěvovat jeho trénink, to by vážně narušovalo výkony a generovalo by nejistého sportovce, který potřebuje přítomnost svých rodičů.

Komunikace s trenérem

Od psychologického profilu začínajícího sportovce po práci  trenéra je pro chlapce naplánován program zlepšení, ve kterém je strukturováno tělo i koordinace a současně se zlepšuje psychologický aspekt a rovnováha


1) program pro kategorii JUNIOR

2) program pro rodiče

3) report pro trenéry


2) program pro rodiče

Role vyrovnaných rodičů je zdaleka nejobtížněji dosažitelná.


Zvláště když je to první dítě, které cvičí soutěžní aktivitu; strach z chyby, očekávání a jakýchkoli prvních neúspěchů vedou k rodičovskému stresu, který se na dítě nevědomě odráží.


Pracujeme proto na obou rodičích, abychom porozuměli jejich očekáváním a nadějím, které do dítěte vkládají, a vysvětlíme jim, co mohou a měli dělat, ale především tomu, čemu je třeba se absolutně vyhýbat.
Již jsme řekli, že úkolem rodiče je vzdělávat ho ve všech oblastech, aby se stal vyrovnaným člověkem; u sportovní činnosti část jejich funkce nahrazuje trenér, který má za úkol ji strukturovat do sportovní disciplíny.


Funkce rodiče v tomto kontextu má být proto vyloučena a stává se funkcí "vnějšího" pozorovatele, který má jediný úkol sledovat své dítě a porozumět mu, když ho to přestane bavit a když se dostane do krize.


Teprve potom může požádat, aby pochopil a odstranil příčinu nepohodlí (ale vždy v kontaktu s trenérem), může zasáhnout.


Na základě našich zkušeností pouze v extrémních případech (což lze zjistit po několika měsících, během nichž malátnost nebo krize nejen nepřešla, ale naopak se zvýšila), musí rodič jednat s trenérem, aby lépe porozuměl problému a případně nahradit trenéra. 

Náš trénink učí rodiče zvládat své dítě a jaké chování je upřednostňováno před sportovcem a které parametry musí být na dítěti pravidelně sledovány; školení o neverbálním chování CNV velmi pomáhá předcházet a zvládat krize dítěte.


1) program pro kategorii JUNIOR

2) program pro rodiče

3) report pro trenéry



3) report pro trenéry

Činnost chlapcova trenéra byla definována během specializačních kurzů, kterými kouč prošel.


Klíčové body jsou následující:

1) Málo a přesná pravidla

2) vědět, jak kritizovat chlapce stimulací

3) nikdy nesoudit

4) vědět, jak přesvědčit


Integrujeme naši práci s programem trenéra, ta obsahuje:


a) CNV (neverbální komunikace chlapce), která se liší podle dominance

b) definujeme kanály VAC

c) identifikujeme DOMINANCE SMYSLŮ

d) VIZUÁLNÍ ZAMĚŘENÍ

e) Učíme nejefektivnější a nejjednodušší METOLOGII pro učení

O obou pravidelně podáváme zprávy, abychom odhalili problémy a lépe strukturovali komunikaci mezi trenérem a sportovcem.

Titolo della pagina